Kuidas valida liiva liivakasti?

Lastele meeldib väga liivaga mängida. Seetõttu on liiv ja liivakast hoovides, koolieelsetes asutustes, aedades ja isegi kaasaegsetes korterites hädavajalikuks atribuudiks.Olmetasandil teame me kõik väga hästi, mida see materjal endast kujutab. Kui aga tõuseb küsimus liiva otsmisest laste liivakasti, siis me pöördume Internetti ning sageli ei suuda leida seda, mida me vajame. Kuna pakutav liiv on enamasti ettenähtud kasutamiseks ehituses.
Mida siis LIIV endast kujutab? Määratluse järgi on liiv kobe sette-või tehismaterjal, mis koosneb kuni 5 mm suurusest settekivimite teradest. Liiv võib olla: jõeliiv, järveliiv, mereliiv, karjääriliiv, pestud liiv, sõelutud liiv, vormiliiv, klaasiliiv, tehisliiv, ehitusliiv. Nendes määratlustes on segamini aetud kõik, mida on võimalik segada – nii päritolu, kui ka mineraalne koostis, nii otstarve, kui ka töötlemisviis. Kuid mitte kunagi ei leia Te määratlust „lasteliiv". Kusjuures lasteliivale või teisisõnu liivakasti liivale on olulised hoopis teistsugused parameetrid, kui ehitusliivale või eriotstarbelisele liivale.
Kõigepealt on see ökoloogiline puhtus ja hügieeniline ohutus, mida kinnitab kvaliteedi sertifikaat. Mitmed ettevõtted, mis tegelevad ehitusliiva turustamisega kinnitavad, et neil on selline sertifikaat olemas. Tegelikult on see kõigest radioaktiivse ohutuse kinnitus, mis annab õiguse sellise liiva kasutamisele ehituses. Seetõttu ei saa tavalist ja samas odavat, sageli lahtiselt tarnitavat ja ilma eritöötluseta ja pakendamata looduslikku liiva pidada sobilikuks lastele mängimiseks.

Muud laste liiva olulised omadused, nimetame neid "mängulisteks" on: kõrvaliste esemete puudumine (puitlaastud, klaas, savitükid, suured kivid jne), puistuvus ja tolmuvabadus.

Mis puudutab puistuvust ja vormivust, siis need omadused on määratluse järgi omased igale liivale ning seetõttu ei hakka neil põhjalikult peatuma. Peatume põhjalikumalt mõistel „tolmuvaba". Liiva tolmuosa moodustavad väikesed (alla 0,1mm) liiva- ja saviosakesed, mida on liivas väiksemal või suuremal määral. On ilmne, et kuiva liiva ümberpuistamisel satub tolm kergesti õhku ja see võib sattuda lapse kopsudesse.

Tolmu saab liivast eemaldada mitmel viisil: veega läbipesemine ja sellele järgneva kuivatamine, sõelumine läbi peene sõela ning kõige töömahukam on liivaterade katmine polümeermaterjalidega. Selle käigus kleepuvad liivas olevad väiksemad tolmuosakesed suuremate külge ning liiv enam ei tolma. See meetod võimaldab lisaks tolmu eemaldamisele saada ka värvilist liiva, mis on lapsele kahtlemata atraktiivsem.

Liiva ostmisel tuleb tähelepanu pöörata ka selle niiskusele. Kui liiv on niiske, mis on ehitusettevõtete poolt tarnitava liiva omapäraks, siis on praktiliselt võimatu hinnata selle kvaliteeti: liivaosakeste suurust, puistuvust, tolmu-ja saviosakeste olemasolu. Müüja kinnitustesse selle kohta, et liiv kuivab nagunii ära ja on mängimiseks sobiv, tuleb suhtuda kahtlusega. Liiv kuivab aja jooksul loomulikult ära, kuid suure savisisalduse tõttu võib muutuda monoliitseks hunnikuks. Seetõttu tuleb osta ainult kuiva, kottidesse pakitud liiva. Meie liiv vastab eelpool toodud tingimustele ning seda saab tellida meie e-poest

Saate jälgida meid Instagramis ning meie toodetega tutvuma minge e-poodi
Made on
Tilda