Sümbolil võib üldise kõrval olla ka eriline tähendus
"Väga oluline on kujundite suur hulk, et inimesel oleks võimalikult lai valikuvõimalus," ütleb professor Quinn-Berger. Vajalikud arhitektuursed ja sümboolsed figuurid peab liivaterapeut endale muretsema. Need võivad olla näiteks suveniirid, tarbeesemed, suurte esemete väikesed mudelid, muusikainstrumendid, religioossed esemed, puutükid, klotsid, mänguasjad, nukumööbli esemed, võtmehoidjad, mille otsas mingi vidin vms. "Mida inimene neist valib, on tema enda asi. Ainus reegel liivateraapias on, et kujundid tuleb liivakandikule asetada," lisab daam.
Kandik on sisekülgedelt ja põhjalt siniseks värvitud ning osaliselt liivaga täidetud. Igal liivaterapeudil peaks olema vähemalt kaks sellist kandikut: üks kuiva, teine niiske liiva jaoks, sest soovi korral võib kompositsiooni tegemisel liiva märjaks kasta. Siis saab seda vormida, skulptuuregi teha.
Psühhoterapeudi osa on innustada inimest kujundeid kasutades pilti looma. Sümbolite tähendus võib neis kandikutöödes olla erinev. Näiteks rist on üldiselt kristluse sümbol, aga mõne inimese jaoks võib sel olla peidetud tähendus, kas kaitse, hirm või hoopis kannatus. Proua Quinn-Bergeri sõnul võtab sümbolite tähenduse õppimine kaua aega ning nõuab psühhoterapeudilt pikaajalist tööd sel alal.
Liiv aitab lendureidki
June Quinn-Berger on kogu maailmas liivaterapeudina praktiseerinud, ka liivaterapeute koolitanud ning kõikjalt oma töö jaoks kujundeid hankinud. "Mul on hea meel, et ka Ida-Euroopas hinnatakse uusi ideid," ütleb ta. "Nõukogude ajal oli ju ka psühholoogia kontrolli all ning mitmeid tehnikaid peeti ebateaduslikuks. Nüüd aga puhuvad uued tuuled."
Proua Quinn-Bergeri sõnul on hea ja mitmekülgse ettevalmistusega psühhoterapeute vaja kõikjal: nii koolides kui ka asutustes-ettevõtetes, tööstuses ja äris. Oma raske elukutse tõttu vajavad nende abi ka piloodid, meremehed, kaevurid jt. Ja liivatreening aitab.
* June Quinn-Berger ütleb, et positiivsed väljaelamised aitavad indiviidil ühiskonnaga suhelda. Selline kompositsioon liivakastis annabki võimaluse end positiivselt välja elada.
Autor: Urve Vimmsaare, 1997. Õhtuleht